13 martie 2013 16:33

Noul site olimpiade.ro, lansat cu ocazia celei de-a 10-a aniversări a acestuia!

Timp de 10 ani site-ul olimpiade.ro a fost alături de olimpicii din toată ţara, ajutându-i să se pregătească pentru olimpiade şi concursuri la toate disciplinele şi punându-le la dispoziţie materiale şi informaţii necesare obţinerii performanţei în toate domeniile.

Lansat de către SOFTWIN în Bucureşti, 18 aprilie 2003, chiar în pragul fazei naţionale a olimpiadelor şcolare, site-ul www.olimpiade.ro oferă elevilor şi profesorilor, gratuit şi în timp real, informaţii legate de concurs înainte, în timpul şi după desfăşurarea acestuia.

România se mândreşte cu o intensă activitate olimpică şcolară care implică în fiecare an zeci de mii de elevi şi profesori, începând cu faza pe şcoală până la etapa naţională şi chiar internaţională. Talentul şi dedicarea elevilor români eminenţi, care câştigă numeroase medalii an de an, sunt factorii care formează în lume imaginea României şi ne mândrim cu asta.

Pentru că au trecut 10 ani de când s-a lansat site-ul www.olimpiade.ro şi tehnologia a evoluat rapid, făcând posibilă navigarea cu mai multă uşurinţă într-o platformă de dimensiunea şi cu numărul de utilizatori ai site-ului olimpiade.ro, ne-am propus să ne adaptăm mai bine nevoilor voastre de informare şi pregătire pentru performanţă.

Relansăm, deci, site-ul olimpiade.ro şi ne dorim ca voi să îl apreciaţi cel puţin la fel de mult ca pe cel vechi.

Ce schimbări aduce noul olimpiade.ro?

·         Login unic – utilizatorii care au cont în celelalte comunităţi Intuitext: didactic.ro şi viitoriolimpici.ro îl vor putea utiliza pe acela penru autentificare pe noul olimpiade.ro; utilizatorii care nu au cont încă îşi pot crea singuri, folosind formularul disponibil pe site;

·         Sistem de căutare avansată – se pot căuta materiale şi competiţii în funcţie de multe criterii: disciplină, clasă, ediţie, etapă, tip material, cu posibilitatea de selecţie multiplă de discipline şi clase;

·         Pagina competiţiei – există în acest moment în baza de date disponibile 778 competiţii cu posibilitatea de filtrare în funcţie de disciplină şi care au deja alocate materiale din anii anteriori;

·         Calendarul competiţiilor – pagina calendarului afişează pentru fiecare lună din an competiţiile care au loc în luna respectivă, făcând mult mai uşoară căutarea perioadei de desfăşurare pentru anumite competiţii;

·         Meniul disciplinelor – afişează într-o manieră mult mai structurată materialele de la fiecare disciplină în parte;

·         Modul comentarii – posibilitatea de a publica un comentariu la fiecare material, competiţie, ştire, eveniment;

·         Propunere materiale, ştiri, evenimente – site-ul se doreşte a fi o comunitate în care fiecare să se poată implica în publicarea de materiale necesare pregătirii pentru competiţii.

Ce urmează?

·         Forum – ştim că aveţi multe de împărtăşit şi îl vom ridica în cel mai scurt timp posibil

·         Rezultate – căutarea rezultatelor într-o manieră mult mai elegantă decât până acum.

Pentru că părerea voastră este foarte importantă pentru noi, avem nevoie de feedback-ul vostru în legătură cu noul site: scrieţi-ne pe adresa webmaster@olimpiade.ro care sunt impresiile voastre.

Echipa olimpiade.ro