22 iunie 2012 19:19

Discursul de 5 minute - Ultimele recomandări înaintea marilor examene

Luni, 25 iunie, este o zi plină de emoţii pentru elevii claselor a VIII-a: vor susţine prima probă scrisă la Evaluarea Naţională 2012. Gândurile lor sunt împărţite între speranţa de a lua o notă cât mai mare care să le asigure admiterea la liceul dorit  şi nevoia de nu-şi dezamăgii formatorii.

Echipa INTUITEXT a cerut ajutorul profesorilor de gimnaziu în acţiunea de a face o listă cu cele mai bune sfaturi şi recomandări pentru ultimele zile de dinaintea examenului. Aceştia au răspuns prompt apelului nostru, dându-ne şansa să vă oferim ultimele recomandări înaintea Evaluării Naţionale.

Vă prezentăm “Discursul de 5 minute” – răspunsurile la întrebarea “Dacă le-aţi putea vorbi copiilor, cu 5 minute înainte de examen, ce le-aţi spune?”

“Dă tot ce e mai bun din tine. Dar nu uita, pentru părinţii tăi şi pentru cei care te susţin, vei fi mereu un premiant!

Oricine poate avea o zi proastă. Acest lucru nu-i anulează valoarea. Tu însă străduieşte-te să arăţi ce poţi.

Fii cinstit! Încercarea de a afla de la alţii răspunsurile te poate face să pierzi timp preţios şi, până la urmă, să ai rezultate mai slabe decât dacă ai fi lucrat singur! Ai încredere în tine.

Fii atent la cerinţe, citeşte-le de cel puţin două ori.

Dintre elevii care ies de la examen, cei mai nemulţumiţi sunt aceia care au dat răspunsuri greşite pentru că nu au fost atenţi. Neştiinţa nu te face să te simti aşa de vinovat, însă neatenţia e destul de dureroasa!

La română, nu e timp să scrii totul pe ciorna. Însă ai nevoie de un plan al subiectelor de literatură, o schemă. Nu te avânta orbeşte, fără niciun plan. Profesorii înşişi corectează după un barem cu subpuncte exacte, iar nu după ureche. E total greşită impresia că la literatură ‘se bat câmpii cu graţie’. Ai nişte cerinţe pe care trebuie să le rezolvi, integrându- le în compunere sau în analiza ta literară.

Rezolvă subiectele în ordinea dată. Dacă nu ştii unul, nu te bloca pe el, lasă puţin loc şi vei reveni mai apoi.

Ai voie să tai. Nu lăsa ceva greşit doar pentru a nu dăuna ‘impresiei artistice’. Dar nu tăia nervos, haşurat. Se taie cu o singură linie!

Nu trimite mesaje evaluatorilor! Unii elevi, crezând că sunt originali, scriu la sfârşitul compunerii ceva de genul ‘atat am ştiut eu despre... Sper că v-a placut, vă mulţumesc că mi-aţi citit compunerea.’

Nu include în compunerile tale exprimări colocviale. De exemplu: cică, mişto, adică, a se da mare. De asemenea, evită banalul. Dacă ţi se cere să descrii o zi la mare, nu ne spune cum ţi- ai făcut bagajele!

Fii bland cu tine şi portretul tau, în compunerile subiective. Nu te prezenta ca un adolescent răsfăţat, dependent de telefon, computer şi mâncare nesănătoasă. Poţi mai mult de atât! Vorbeşte-ne despre prietenie, ataşamentul de familie, jocurile în natură, iubirea pentru animale, ajutorul şi respectul pe care îl dai celor din jur.”

Îi mulţumim doamnei profesoare Rucsandra Cioc de la Liceul CRONOS şi şcoala Titu Maiorescu pentru cuvintele frumoase, iar vouă vă urăm SUCCES!