17 iunie 2013 14:29
vizualizări

[CERCETARE] Cum abordează elevii ideea de carieră, după alegerea liceului?

Deşi la nivel naţional numărul majoritar de locuri oferite sunt distribuite filierei tehnologice (după cum am analizat deja într-un material anterior – detalii aici), în urma unei cercetări efectuate de echipa INTUITEXT, s-a reliefat faptul că dacă ar face abstracţie de rezultatele efective ale Evaluării Nationale, opţiunea elevilor s-ar concentra într-o majoritate spre filiera teoretică (69,8%). Pe locul 2 se află filiera vocaţională, cu un procent de 8,7% şi abia apoi cea tehnologică (7,4%). Un procent destul de important din elevii intervievaţi (14,1%) nu a putut exprima o opţiune. Acest lucru sugerează faptul că ar fi nevoie de o intervenţie mai pronunţată din partea consilierilor şcolari în ceea ce priveşte informaţiile legate despre orientarea în carieră.

Elevii au fost rugaţi să opteze şi pentru un profil anume, alegerile lor reliefând următoarele distribuţii:

• Real: 40,5%
      • Uman: 36,6%
      • Servicii:5,1%
      • Sportiv: 4,8%
      • Tehnic: 3,7%
      • Resurse naturale şi protecţia mediului: 2,03%
      • Arte vizuale: 1,4%
      • Teatru: 1,1%
      • Muzică: 0,9%
      • Teologic: 0,7%
      • Pedagogic: 0,7%
      • Coregrafie: 0,7%
      • Militar: 0,7%
      • Waldorf: 0,1%

Când au fost întrebaţi care sunt motivele pentru care şi-ar alege profilul de mai sus, răspunsurile lor au reliefat următoarele criterii care joacă un rol foarte important:

• Profilul  ales este necesar pentru a practica profesia pe care o doresc
      • Rezultatele şcolare obţinute în gimnaziu le facilitează accesul la profilul dorit
      • Aptitudinile personale
      • Prietenii, anturajul
      • Influenţa părinţilor
      • Sfatul dirigintelui
      • Recomandarea profesorului consilier şcolar
      • Perspectiva financiară
      • Profilul ales îi va ajuta să practice o meserie cerută pe piaţa muncii

Discutând cu un eşantion generos de părinţi, am aflat că aceştia recomanda pentru copiii lor filiera si profilul liceului în funcţie de următoarele motive: aptitudinile copilului, rezultatele şcolare obţinute în gimnaziu, propria experienţă în muncă precum şi experienţa în calitate de părinţi.

Concentrându-ne pe ultimul criteriu exprimat de elevi, am încercat să determinăm care sunt, în prezent, la terminarea şcolii generale, domeniile de activitate în care aceştia şi-ar dori să lucreze. Preferinţele lor s-au îndreptat mai ales spre profesii liberale (avocat, notar, jurist, etc.) şi extrem de puţin teologie, pedagogie, agricultura.

• profesii liberale (ex: notar, avocat): 16,1%
      • economie: 15,9%
      • medicină: 14,6%
      • mass-media: 11,8%
      • artă: 11,8%
      • turism: 10,7%
      • justiţie: 8,5%
      • armată: 3,8%
      • educaţie/ învăţământ: 3,8%
      • agricultură: 1,1%
      • teologie: 0,5%
      •  altele: politică, construcţii, servicii, arhitectură: 0,5%

Specialiştii afirmă că previziunile (în funcţie de recrutare şi selecţie, numărul de angajări) pentru domeniile de top solicitate pe piaţa muncii din România sunt: IT (dezvoltare software), vânzări, marketing şi financiar.

Ce îşi propun elevii să facă după terminarea liceului? Cei mai mulţi vor să îşi continue studiile în România (26,2%). Aproape la fel de mulţi vor să plece să studieze în străinătate (26,1%). O parte semnificativă a respondenţilor vrea să îşi continue studiile, în paralel cu un job part-time (24,8%). 14,4% vor să îşi găsească imediat un loc de muncă adecvat aptitudinilor, studiilor şi intereselor pe care le au, în timp ce 9,1% nu s-au gândit deloc ce va urma. 7,2% se văd tineri antreprenori care imediat după liceu şi-ar deschide o afacere proprie.

Voi la ce liceu ați dori să intrați și cum l-ați ales?