12 iulie 2013 16:14

Parada notelor de 10 – analiză comparativa pe judeţe (2013 vs. 2012)

După ce am aruncat o privire de ansamblu asupra rezultatelor la Evaluările Naţionale din ultimii 2 ani, la nivel naţional, am trecut în a cerceta amănunţit care a fost evoluţia de la un an la altul, pe judeţe. Începem cu partea plină a paharului şi anume notele de 10 care s-au luat.

Analiza comparativă a notelor de 10 obţinute la Evaluările Naţionale din 2012 şi 2013 cuprinde statistica numărului de note de 10 la română, statistica numărului de note de 10 la matematică, statistica mediilor de 10 curat la absolvire, statistica notelor finale de 10 de la Evaluare şi statistica notelor de admitere de 10 obţinute, în fiecare judeţ din ţară.

După cum era de aşteptat, ţinând cont de faptul că a avut numărul cel mai mare de elevi înscrişi la Evaluarea Naţională (peste 11.000 în ambii ani), Bucureştiul este oraşul cu cele mai multe note de 10. Ce este interesant de remarcat, însă, este faptul că deşi numărul elevilor care au suţinut aceste examene a rămas constant în 2012 şi 2013, în anul curent numărul de note de 10 s-a dublat: 88, faţă de 42 în 2012.  Printre judeţele care au cunoscut o dublare sau triplare a numărului de elevi de nota 10 la Evaluarea Naţională în 2013 se numără Brăila, Iaşi, Cluj şi Hunedoara. Situaţia punctuală, pentru fiecare judeţ din ţară, poate fi analizată pe harta de mai jos.

Note EN_analiza judete

În mod cert rezultatele de la matematică sunt cele care au făcut acest lucru posibil, întrucât în timp ce în 2012, în Bucureşti, la proba de matematică luau nota maximă 614 elevi, anul acesta au reuşit această performanţă 1304După cum se poate observa şi în grafic, toate judeţele au cunoscut în 2013 o creştere substanţială a notelor de 10 obţinute la matematică, numărul elevilor cu această performanţă triplându-se în nenumărate situaţii: Alba, Braşov, Arad, Bihor etc.

Note de 10 la mate_analiza judete

La română tot în 2013 s-au luat mai mulţi de 10 în Bucureşti, însă diferenţa nu e la fel de spectaculoasă: 163, faţă de 120 în 2012. Privind spre notele de 10 obţinute în judeţele din România la proba de limba şi literatura română se va constata un progres general anul acesta. Singurele judeţe care au avut mai puţini elevi de 10 în 2013 sunt Bihor (20, faţă de 29 în 2012), Caraş-Severin (2, faţă de 9 în 2012), Constanţa (15, faţă de 31 în 2012), Giurgiu (28, faţă de 39 în 2012), Gorj (11, faţă de 29 în 2012), Mureş (6, în loc de 32 în 2012), Suceava (43, în loc de 53 în 2012) şi Vâlcea (19, în loc de 40 în 2012).

Note de 10 la romana_analiza pe judete

Cu media de admitere de 10 curat se pot mândri anul acesta, în capitală29 de elevi, faţă de 20 anul trecut. Printre judeţele care nu au avut niciun elev cu o notă de admitere de 10 curat anul acesta se numără Caraş-Severin, Covasna, Mureş, Tulcea. Mediile de absolvire a ciclului gimnazial nu au cunoscut modificări spectaculoare în 2013, pe zona de vârf.

Medii admitere 10_analiza pe judete

Urmărind graficele de mai sus puteţi vedea, punctual, care a fost situaţia în fiecare judeţ din ţară, în 2012 şi 2013, în ceea ce priveşte numărul de elevi care au bifat măcar un 10 la una din cele 5 categorii.